Uniwersytet Jagielloński
Rozmaite artykuły

Uniwersytet Jagielloński, trochę historii

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie to najstarsza uczelnia w Polsce i jedna z najstarszych na świecie. Powstał w roku 1364 roku z inicjatywy fundacji Kazimierza III Wielkiego. Na przestrzeni wieków Uniwersytet Jagielloński przechodził swoje kryzysy, a także reformy, lecz po dziś dzień cieszy się renomą, w latach 2012/2013 i 2015 w rankingu najlepszych szkół wyższych zajął pierwsze miejsce.

Studenci mają do wyboru 13 kierunków oraz Collegium Medicum z trzema wydziałami. Na uniwersytecie w stolicy Małopolski można ukończyć studia I, II i III-go stopnia, a także studia podyplomowe. Prace naukowe badaczy Uniwersytetu Jagiellońskiego publikowane są w takich czasopismach jak: Nowy Filomata – czasopismo poświęcone kulturze antycznej, Kwartalnik Filozoficzny, Principia – czasopismo filozoficzne,

Psychiatria i Psychoterapia – internetowe czasopismo naukowe. Na Uniwersytecie studiował Jan Kochanowski, słynny polski poeta, a także Kazimierz Przerwa – Tetmajer. Wielu znanych działaczy, polityków, historyków, socjologów, broniło tam z powodzeniem swoich prac magisterskich i doktorskich. Ukończyć studia na UJ to dzisiaj prestiż, także za granicą. Uczelnia zresztą cieszyła się i cieszy obecnie również studentami z innym państw.

Uniwersytet Jagielloński – rozmaite refleksje.

Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski to najwyżej notowane polskie uczelnie w rankingu szanghajskim (ARWU). Ranking ten jest listą 500 najlepszych uczelni świata. Uniwersytety te znajdują się w 5 setce zestawienia.
Uniwersytet Jagielloński to obecnie czołowy Uniwersytet Polski. Warto śledzić trendy, jakie panują na rynku pracy. Informatyka ma przyszłość. Programiści już teraz zarabiają bardzo wysokie pieniądze. Zapotrzebowanie na nich będzie jeszcze większe. Dynamicznie rozwijające się kryptowaluty mogą jedynie zwiększyć popyt na nich. Technologia blockchain (na której bazują kryptowaluty) może zrewolucjonizować wiele zawodów oraz branż. Podobnie sztuczna inteligencja. Kierunki humanistyczne dają często dużo mniejsze możliwości. Najlepszymi z nich są prawo oraz filologie. Prawo w ostatnich latach ukończyło tysiące ludzi. Konkurencja wśród prawników bardzo wzrosła. Niezależnie, który kierunek studiów wybierzemy, musimy cały czas rozwijać swoje umiejętności oraz kompetencje. Nie bez powodu mówi się, że ten, kto nie idzie do przodu, tak naprawdę się cofa.

Dodaj komentarz